Je sója zdravá potravina?!

23.11.2016 | Blog

     Jako každý člověk, který se snaží řešit svůj jídelníček s ohledem na zdraví přínosné benefity, jste určitě někdy v životě sáhli po potravině vyskytující se hlavně v obchodech se zdravou výživou, jež byla vyrobena ze sóji. Mohly to být sojové kostky jako náhražka masa, mohlo to být tofu, různé sojové nápoje a mléka, včetně těch pro děti.  Mohly to být sojové jogurty, pudinky, šlehačky, sojové majonézy, sojové omáčky, sojové párky, sojové pomazánky, sojové salámy i sypké podoby sóji nahrazující ve veganských receptech úlohu vajec. Tohle zdaleka nejsou všechny produkty, ve kterých se sója nachází v nezanedbatelném množství.

soja výrobky

Věřte mi, že jsem také nějaký čas tyto "zdravé" potraviny v jednom ze svých stravovacích obdobích konzumovala. Jsou přeci součástí každého obchodu se zdravou výživou a hojně zastoupeny i v průmyslově vyrobeném jídle běžně dostupném v supermarketech. To snad přeci musí být za každou cenu "zdravé"!? Opak je ovšem pravdou a vy se nyní dozvíte proč.

Dr. Robert Morse ve své knize Zázračná detoxikace mimo jiné píše zajímavé poznatky ze své několik desítek let trvající praxe při úspěšné léčbě různých nemocí pomocí syrové rostlinné stravy následující: “V životě nám nezbývá než pochybovat o pravdivosti jakékoli propagandy a pídit se po jejím smyslu, což se týká i problematiky výživy a zdraví. “ “Položte si otázku, kdo by mohl mít prospěch z jakékoli propagované věci. Dnešní “sojová móda“ je jednou z oblastí, která nepochybně zasluhuje Vaši pozornost.“

Pharm. Dr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu na svém blogu uvádí: “Proč je sója na západě tak populární? Zlom v popularitě sóji nastal po zahájení státní podpory jejího pěstování v Americe na žádost potravinářských firem, které ze sóji plánovaly vyrábět levný rostlinný olej. Při výrobě oleje však zůstával odpad – drť, kterou bylo třeba nějak využít. A tak vznikl izolovaný sójový protein, který se stal součástí většiny polotovarů. K ještě většímu nadšení ze sóji vedlo schválení zdravotního tvrzení americké FDA v roce 1999, že strava s nízkým obsahem nasycených tuků a cholesterolu a 25g sójových bílkovin denně, může snižovat riziko nemocí srdce. Sója, která se původně nacházela jen v prodejnách zdravé výživy, je dnes ze 75 % nabízena v supermarketech.“

Výživové studie?!

Existují tisíce studií, které prospěšnost sóji potvrzují, ale zároveň také existují tisíce studií, které prospěšnost sóji jako "zdravé" potraviny vylučují. Už tak velká rozdílnost v jednotlivých názorech ve mne osobně vzbuzuje jakési podezření a zvýšenou pozornost v důvěru k této potravině, a proto v těchto případech vždy postupuji ještě dál, hledám další fakta, informace z pohledu obou stran (pro a proti) a nakonec si na všechno udělám svůj vlastní názor. To stejné doporučuji i vám.

To, že se se sója obecně a v globálním měřítku považuje a cíleně propaguje za zdravou výživu jak dospělých tak malých dětí víme asi všichni. Myslím si, že toto není třeba připomínat a nikterak zdůrazňovat. Tyto informace slýcháte denně z médií, čtete v časopisech a očním kontaktem je vnímáte především v obchodech se zdravou výživou.

O čem se však vůbec nemluví a co vám jen stěží odvysílají média jsou následující fakta:

Syrové sojové boby jsou vysoce kyselinotvorné. Obsahují vysoký obsah kyseliny fytové, která blokuje vstřebávání minerálů, především zinku, vápníku, hořčíku, železa. Mají vysoký obsah inhibitorů enzymů a velice obtížně se tráví. 90% sóji je geneticky modifikováno, přičemž buněčná DNA a struktura jsou zkombinovány s herbicidy a bakteriemi za účelem vytvoření odolnosti vůči těmto faktorům kvůli vyššímu výnosu. Dále obsahují nadměrné množství hemoglutinu (látky utvářející sraženiny), vyvolávají alergie a najdete v nich veliké množství hliníku, jež působí silně toxicky na mozek a nervové tkáně.

Fakta o tepelně zpracovaných sójových bobech:

Přes 80 % olejů užívaných v USA je vyrobeno ze sójových bobů. Přes 80 % umělých "jedlých" tuků vyrobených v USA je vyrobeno ze sójových bobů. Sójové boby obsahuji vysoké procento inhibitorů enzymů kyseliny fytové. To je přesně ten důvod, proč se musí zpracovávat při vysokých teplotách, aby se tyto blokátory metabolismu rozštěpily.

A teď si něco řekněme o procesech při výrobě sojového oleje a sojových proteinů:

1) Tepelné zpracování

Sojové boby se ohřívají na teplotu 105–120 °C, tím pádem jsou zničeny všechny živiny (vitamíny, minerály, proteiny včetně exogenních enzymů). Tak vysoké tepelné zpracování sloučí bílkoviny s minerály, sloučí bílkoviny s lipidy a škroby, vyvolá tvorbu volných radikálů, vytvoří trans-mastné kyseliny (TFA, jsou ztužené, mutagenní a způsobují obstrukce). Tepelné zpracování podpoří žluknutí (toxicita umožňující bakteriální činnost).

2) Lisování

Lisování za studena je kapitola sama o sobě. Ve skutečnosti tento pojem v případě sojových bobů znamená extrakce rozpouštědlem, které zahrnuje: Vystavení světlu a vzduchu, což způsobuje tvorbu volných radikálů oxidací. Žluknutí způsobené dalším štěpením (sojový olej bývá běžně uskladněn v průhledných nádobách, v nichž žluknutí pokračuje). Lisování pouze po zahřátí. Extrakce rozpouštědlem vytváří mnoho toxických a karcinogenních látek, přičemž nejnebezpečnější z nich je lysinoalanin. Tato extrakce rozpouštědlem vyžaduje alkalická mýdla, hexan (ropná frakce), kyselinu fosforečnou a hydroxid sodný …ten se běžně používá pro čištění ucpaných odpadů v domácnostech!

3) Hydrogenace

Hydrogenace znamená proces ohřívání oleje na více než 200 °C, při němž se vodík (za přítomnosti kovového katalyzátoru) po více než pět hodin prohání tímto olejem. Ve výsledku jen potravinovou substanci znehodnocuje a činí ji doslova mrtvou a toxickou.

soja 2

 Hlavní problémy sóji (Pharm.Dr. Zdroj Margit Slimáková, Sója prospívá nebo škodí?)

“Genetická modifikace a Roundup. V Americe je už přes 90 % sóji geneticky modifikováno, hlavní přidanou vlastností je její odolnost vůči herbicidu Roundup (Roundup ready sójové boby). Tento celosvětově nejpoužívanější herbicid přitom může vést k systémové toxicitě a být jedním z významně rizikových faktorů vývoje mnoha chronických onemocnění. GM sója obsahuje také geny z bakterií, které produkují alergizující bílkoviny. Posledně jmenované se po její konzumaci dokáží zabudovat do DNA našich střevních bakterií a fungovat v nich.“  

"Vysoce průmyslová úprava. Dnes nejčastěji konzumovanou podobou sóji jsou polotovary, které obsahují tzv. izolovaný sójový protein, který s přirozenou potravinou nemá nic společného.  Pro snížení obsahu antinutričních látek jsou sójové boby čištěny v hliníkových tancích v kyselé lázni a zbytky hliníku zůstávají v potravině."

"Goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy. Zdravá štítná žláza reguluje metabolismus a její poškození může vést k nadváze, únavnosti a nepravidelné menstruaci."

"Antinutriční látky, jež omezují trávení bílkovin. Obsah antinutrientů je považován za příčinu spojení konzumace sóji s malnutricí."

"Fytoestrogeny, jež funkcí napodobují skutečné pohlavní hormony estrogeny, které někdy i blokují. Zvýšená hladina estrogenů může podporovat vznik rakoviny prsu, předčasný nástup puberty anebo neplodnost."

Potraviny ze supermarketu

Myslím si, že si můžeme být, troufám si říci až z 90% jistí, že veškeré průmyslově zpracované potraviny, které mají na svém obalu ve složení uvedený rostlinný olej (sušenky, tyčinky, oplatky, pečivo ...) , aniž by byl nějak blíže definován a upřesněn, obsahují skutečně lidskému zdraví škodlivý průmyslově vyrobený sojový olej.

Má rada na závěr.

Ať už se zajímáte o zdravý životní styl z jakéhokoli důvodu, ať jste se rozhodli přestat konzumovat živočišnou bílkovinu a nahrazovat ji rostlinným proteinem z jakéhokoli důvodu, rozhodně podle mého osobního názoru nezařazujte do svého jídelníčku sóju v jakékoli podobě. V článku paní Margit Slimákové si můžete přečíst, že fermentovaný tempeh i klasické tofu lze bez zdravotních rizik zařadit. Když však zapřemýšlíte a uvědomíte si, že 90% sóji produkované USA je geneticky modifikované a v místě vašeho nákupu si nedokážete 100 % ověřit z jaké sóji a z jaké země je právě vámi prohlížené tofu či tempech, na vašem místě bych se od tohoto nákupu upustila.

Evropská unie

V EU musí být potraviny s obsahem GM složek nad 0,9 % značeny. Co výrobky pod tuto hranici? I malé množství pod hranici 0,9% s obsahem GMO složek jsou z časového hlediska u každého člověka podle mého názoru časovanou bombou, kdy spustí systémovou chybu a nežádoucí reakci v lidském organismu.

GMO sója jako krmivo

Je důležité si také uvědomit i tento fakt. Pokud se sóji a výrobků z ní vyhýbáte a zároveň konzumujete maso zvířat z velkochovů, která jsou běžně GMO sójou krmena, nejste na tom o nic lépe, než kdybyste byli vegani a pravidelně jedli sojové maso, sojové mouky, sojová mléka, jogurty i dezerty a další sojové průmyslově vyrobené “potraviny“.

Teď už asi chápete, že přestat jíst maso, nejen pro zdravotní rizika ve vašem trávícím ústrojí s tím spojených, ale i z důvodu etického je troufám si říci rozumné rozhodnutí. Jestliže však dáváte na rady řady veřejně se prezentujících veganů, zastánců rostlinné stravy a jiných výživových specialistů, kteří konzumaci sóji a výrobků z ní veřejně publikují a doporučují ve svých videích či článcích, přečtěte si tento výše uvedený text ještě alespoň 3x a pak se ve finále sami rozhodněte, co je pro vaše zdraví a vitalitu skutečně nejlepší. Rostlinná říše zahrnuje desítky fantastických zdrojů kvalitních a plnohodnotných bílkovin jako např. listová zelenina, divoké byliny, ořechy, semena, pseudoobilniny a mnohé další. Začněte si vyhledávat informace vždy z obou stran a nenechejte sebou nikdy manipulovat potravinářským průmyslem.

Vraťte se znovu k přirozené (přirozené se odvíjí od slova PŘÍRODA) a co nejvíce celistvé rostlinné stravě.

 ovo

Z větší části syrové z té menší třeba i šetrně vařené. Jsou to celé plody jako ovoce, zelenina, ořechy, semena, mořská zelenina, divoké byliny … Můžete začít tak, že u všeho, co kupujete v supermarketech, si představíte, zda by si stejné zboží koupila před 100 lety i na trhu vaše například prababička. Myslím si, že z 90% ne. Vaše prababička by měla vlastní ovoce ze sadů, zeleninu ze zahrádky, brambory i kvalitní celozrnou mouku od sedláka z vesnice, vajíčka od vlastních slepic a kvalitní sýry i mléko od kozy či krávy, která celý život žila na zelené louce a pila čistou vodu, bez pesticidů z polí a bez GMO sojového krmiva.

Ale jak se v tom vyznat?

V posledních letech jsem četla desítky knih o zdravé výživě. V polovině z nich se sója považovala za skutečný zázrak pro lidskou výživu a zdraví a ve druhé polovině z nich byla sója stavěna do role průmyslově vyráběného GMO toxického estrogenu s výrazně škodlivými důsledky na lidský organismus. Dlouho jsem tápala, která z knih píše pravdivé informace. Na konec jsem použila selský rozum a sóju vyhodnotila jako skutečný průmyslový tovární výrobek, který nemá s přirozenou výživou pro lidské tělo nic společného a rozhodla se ji 100 % v jakékoli podobě ve svém životě nepoužívat.

Jak se rozhodnete vy je jen na vás. Hlavně se rozhodněte sami za sebe bez okolního ovlivňovaní a marketingové manipulace jakýchkoli vlivů. Sojových produktů se v USA ročně prodá více než za 100 miliard dolarů. Nyní se zeptejte už jen sami sebe, proč je sója vychvalována jako nejúžasnější věc mezi produkty "zdravé" výživy.

Autor článku: Eva Benek

Zdroj informací: Dr. Robert Morse, kniha Zázračná detoxikace, Pharm.Dr. Zdroj Margit Slimáková, Sója prospívá nebo škodí?

Zdroj obrázků: pixabay

Přidejte se do diskuse